Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

Táborská Eurolyra

Historie soutěže

Bylo léto roku 2014 a studenti GPdC vyrazili na tradiční výměnu do italské Brescii. S nimi samozřejmě i my, pedagogický doprovod. Ne nadarmo se projekt nazývá studentskou výměnou (student exchange) — směňuje a vyměňuje se opravdu „na všech frontách“, od tuzemské měny až po zážitky, zkušenosti, kulturní stereotypy či zvyky. A nevyměňují si je jen studenti, ale i my, učitelé. Jak s tím souvisí Eurolyra? Velmi úzce. Na této konkrétní výměně totiž jedna z našich italských kolegyň zmínila, že u nich na škole právě probíhá recitační soutěž v cizích jazycích, konkrétně z francouzštiny. A tak to všechno začalo a je vskutku příznačné, že nápad na podobný projekt vznikl právě díky úzké spolupráci se zahraniční „spřátelenou” školou.

Nelenily jsme a s počátkem roku 2015 začaly spřádat konkrétnější plány na podobu a průběh soutěže, která se tou „italskou“ inspirovala, nicméně vykrystalizovala ve zcela originální a v intencích našeho kraje (a dost možná i celé republiky) jedinečný projekt, který zahrnuje hlavní cizí jazyky (Aj, Nj, Fr, Šp), které se u nás učí a ve kterých mohou žáci soutěžit. Využily jsme naše zkušenosti z pořádání školních i vyšších kol různých jazykových či recitačních soutěží a sestavily podmínky pro Eurolyru. V té době ještě vlastně asi neexistoval název, ale vzhledem k tomu, že soutěž jsme plánovaly vyhlásit na Evropský den jazyků (26. září 2015), mělo jít o klání recitační a jméno soutěže mělo být v ideálním případě krátké, výstižné a mezinárodní, (Táborská) Eurolyra to vyhrála. Nutno podotknout, že jakmile jsme se o Eurolyře dokázaly bez zadrhnutí bavit v několika větách za sebou, musely jsme názvu přiřknout i jistou jazykovou náročnost, což rovněž nebylo od věci.

První ročník vznikal opravdu „na koleni“, vyloženě svépomocí, s podporou a nadšením kolegů z GPdC, Nadace GPdC a Městské knihovny. Neměly jsme vůbec potuchy, zda bude mít výzva k účasti na podobné akci vůbec nějakou odezvu ze škol, proto jsme raději již při prvním ročníku oslovily jen vybrané střední školy (obvykle typu gymnázií) z Jihočeského kraje a některé vybrané školy s výukou francouzštiny a španělštiny z Prahy (jinak by se nám nedostávalo soutěžících). Zájem škol nás příjemně překvapil, hned při prvním ročníku jsme měly, pokud si dobře vzpomínám, na 60 soutěžících. S nulovým rozpočtem, zato však kupou nadšení a nápadů se nám podařilo sehnat i krásné ceny pro vítěze - pomohla jazyková i jiná nakladatelství a síť přátel či známých, kterým se nápad líbil a chtěli soutěž podpořit. První porotci v soutěži byli většinou také „nadšenci“, kteří zasedli k rozhodování bez nároku na honorář. Večer před prvním „eurolyráckým pondělkem“ se v našich domácnostech peklo, míchaly se pomazánky a z kabinetních „zásob“ svážel čaj a káva… Přesto se na ta první léta vzpomíná krásně. Díky podpoře Amerického centra v Praze jsme už pro 2. ročník získali menší grant, a tak už se další ročník rodil veseleji a - finančně - odvážněji. Porota mohla dostat alespoň symbolickou odměnu, občerstvení pro účastníky bylo o poznání bohatší. Divadlo DON v Táboře nám za velmi vstřícnou částku poskytlo důstojnější prostory k předávání cen.

Třetí ročník se musel bohužel obejít bez další finanční podpory, nicméně opět zafungovala síť přátel a nadšených spřízněných duší, kterým nešlo o peníze, ale dobrý nápad, dobrou věc. A tak se i třetí Eurolyra vydařila, ke spokojenosti naší a - pevně věříme - i účastníků, porotců a všech, kteří se na ní nějakým způsobem podíleli. Mezi těmi, kteří nám velmi pomohli, byli i studenti gymnázia, kteří dobrovolně pomáhali při přípravách, organizaci i průběhu soutěže a posléze pomohli zpracovat fotografie či video. Díky podpoře Nadace GPdC jsme udržely alespoň minimální standard předchozího ročníku, zbylo i na skrovné pohoštění pro účastníky a porotu (ten rok se holt u nás doma zase peklo…). Díky pozitivním ohlasům a energii, kterou nás ten třetí rok Eurolyry nabil, jsme se rozhodli neházet flintu do žita a pokusit se získat finanční prostředky znovu, tentokrát od Města Tábor a Jihočeského kraje. Bingo. Povedlo se!

Nyní už máme za sebou pátý ročník soutěže a díky grantové podpoře Jihočeského kraje a také města Tábora jsme výrazně pokročily: máme skvělý nový web, automatickou přihlašovací aplikaci, propagační video, atraktivní FB stránku, pracují pro nás profesionálové. Staří sponzoři i spřátelené instituce zůstávají, známé tváře z porot nám zachovaly přízeň a naši studenti se každý rok zapojují a pomáhají nám s organizací soutěže.

A tak se těšíme už na šestý ročník! Koná se tradičně v prosinci 2020.

Petra Nagyová, Eva Kotrčková
(organizátorky soutěže)

web soutěže: www.taborska-eurolyra.cz
FB profil: https://www.facebook.com/taborskaeurolyra/