Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

13 PIERRE DE COUBERTIN YOUTH FORUM IN MUNICH 1. – 7. 11. 2022

Co znamená mít Coubertina ve jménu

Naše škola nese jméno Pierra de Coubertina, což mimo jiné znamená, že je táborské státní gymnázium jako jediné v ČR členem mezinárodní sítě škol stejného jména. Coubertinovské školy každé dva roky vysílají vybrané studenty na Olympijské fórum mladých (Olympic Youth Forum), kde se nejen snaží získat medaili Pierra de Coubertina, ale reprezentují své město, školu a vlastně celou Českou republiku.

A jak takové fórum vlastně probíhá?

Po neuskutečněném fóru na Kypru v roce 2021, jsme se konečně sešli letos v Mnichově. Naši tříčlennou výpravu (jmenovitě: Karolínu Ludikarovou, Evu Šikovou a Jáchyma Kubů) čekal týden, na který jsme se připravovali několik měsíců. Naším cílem bylo šířit myšlenky olympismu Pierra de Coubertina. V Mnichově se kromě té naší sešlo 19 delegací z 18 států celého světa a téměř všech světadílů. Nechyběli studenti z Japonska, Indie, Konga, Brazílie nebo třeba Estonska. Proto je jasné, že celý program probíhal v angličtině a z malé části i ve francouzštině. Bydleli jsme ve zrenovovaném zámku Schwaneck v Pullachu, který poskytl prostor pro všechny naplánované sportovní, kulturní i vědomostní aktivity. Jednou z nich byl takzvaný Test olympijských znalostí, na který jsme se pečlivě připravovali, a proto zaskórovali velmi slušné počty bodů. Další hodnocenou záležitostí byl přespolní běh v lesíku za zámkem. Z toho jsem osobně měla největší strach, ale opět se nám to podařilo v limitu doběhnout. Ostatní sportovní disciplíny se skládaly z trojskoku se závažím, vrhu kamenem, překážkového běhu a paralympijského bowlingu. I v nich jsme stanovené limity splnili a v tu chvíli jsme si mohli oddechnout, protože jsme měli všechny hodnocené části za sebou a zbytek týdne jsme si užili už ve větším poklidu. Jednou z podmínek pro účast v projektu je také dobrovolnictví, ale to jsme všichni tři provozovali už dávno před odjezdem.

Mini-Expo v jihočeských krojích

Za týden se každý z nás účastnil tří uměleckých workshopů a diskusí na téma Udržitelnost ve sportu, které byly na závěrečné ceremonii prezentovány. Nesmím zapomenout ani na Mini-Expo, kde se všechny státy představily tím nejlepším, co jejich země nabízí. Expo pokračovalo i další den, kdy každá delegace předvedla svůj tradiční tanec v tradičním oblečení své země. My jsme vyvětrali jihočeské kroje. Před odjezdem jsme ještě navštívili olympijský park v Mnichově, kde se konala olympiáda v roce 1972. A pak už nás čekala jen dlouhá cesta vlakem domů.

Myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že to bylo náročné, ale stálo to za to. Všichni jsme ve zkouškách obstáli a získali ocenění Pierra de Coubertina, načerpali jsme spoustu nových zkušeností, seznámili se s lidmi z celého světa a mohli zdárně a se ctí reprezentovat své město, školu i Českou republiku. Děkujeme tímto městu Tábor za grantovou podporu našeho projektu.