Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

Lunety

V roce 1999 byla nová budova sportovní haly doplněna výtvarně lunetami podle návrhu p. doc. dr. Matouše Vondráka.

Gymnázium Pierra de CoubertinaMotiv stromů metaforicky symbolizuje růst, zdravý rozvoj mladé generace, zprostředkovaně tedy i vzdělávání a výchovu. Jednotlivé lunety upozorňují, že vzdělávání, vstřebávání informací, výchova a dodržování správných norem životní víry prostupují celým životem od mládí přes střední věk do stáří. V realizovaném návrhu je symbolika jednoznačně zaměřena na růst, výchovu a rozvoj – vyjádřeno dekorativním motivem stromů a jejich organického větveni a růstu, pevně omezeného do plochy lunet. Přímočará metafora stromu vyjadřuje svobodný rozvoj jednotlivce, ohraničený prostor lunet symbolizuje pevný a nepřekročitelný řád výchovy i norem zdravého a svobodného života. Střídmá barevnost provedení dostatečně oživuje a dotváří velkou plochu fasády, je s ní v barevném souladu a harmonii.

Technologicky je výtvarné dílo provedeno klasickým škrábaným dvouvrstvým sgrafitem italského typu.

Dílo realizovala firma „Zdeněk Novotný, Řemesla Tábor“ na jaře roku 1999 v přimé spolupráci s autorem návrhu p. doc. dr. Matoušem Vondrákem.