Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

Úspěch týmu SOCIDE v Poháru vědy 2017

14. 6. 2017 / Novinky

Tým Gymnázia Pierra de Coubertina ve složení Vít Janda, Jakub Marcolla, Marian Ray a Tomáš Smažík v mezinárodním finále „Poháru vědy 2017“ obsadil 4. místo!

Pohár vědy je přírodovědná soutěž, ve které soutěžní týmy řeší ve čtyřech kolech zábavné úkoly, bádají nad problémy aprovádějí pokusy. Letošní kola byla zaměřena na stav beztíže, spektra hvězd, využití recyklovatelných materiálů a meteorologii. Šestý ročník Poháru vědy spodtitulem Polaris 2017 probíhal pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Soutěžní úkoly do jednotlivých kol vytvářejí lektoři z Katedry didaktiky fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Letos se soutěže zúčastnilo přes 350 týmů z mnoha zemí, například z Turecka, Německa, Alžírska, Tuniska, Malajsie a dalších.

Základní část soutěže probíhá na úrovni národních kol, z nichž nejlepší týmy postupují do finále. Náš tým ztratil v této části pouhé 4 body z možného maxima a se ziskem 396 bodů obsadil druhé místo, čímž si zajistil reprezentaci České republiky v mezinárodním finále. V tom měl tým dva úkoly – představit tým s finálovým pokusem a prezentovat výrobky, pokusy, bádání a kreativitu z národních kol. Do mezinárodního finále postoupilo celkem 24 nejlepších týmů ze všech zúčastněných zemí a soutěžilo se ve třech kategoriích. Náš tým soutěžil v nejvyšší, čtvrté kategorii a patřil v ní mezi nejmladší. V prezentování práce z národní části dosáhl druhého nejvyššího počtu bodů ze všech zúčastněných týmů a po součtu bodů za představení týmu a fyzikální pokus obsadil těsně celkové 4. místo. Na 3. místo ztratil náš tým pouhý jeden bod, zatímco tým na místě pátém ztrácel na náš tým již bodů 15. Celkově tedy ve své kategorii středních škol, ve které soutěžilo 65 týmů, obsadil výborné 4. místo.

Na národním kole se podílelo celkem 6 soutěžících – Vít Janda, Elena Sophie Jandová, Jakub Marcolla, Marian Ray, Jan Říha a Tomáš Smažík, přičemž do finále odjeli naše gymnázium reprezentovat Vít Janda, Jakub Marcolla, Marian Ray a Tomáš Smažík. Tým po celou dobu pracoval pod vedením profesorky Veroniky Burdové.