Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

Zatrolené volby

1. 3. 2021 / Akce / Miroslav Velík

V online debatě jsme se tentokrát věnovali tématu médií a jejich vlivu na naše rozhodování. Hosty debaty byli Václav Kodým, odborník na PR a mediální stratég, a Martin Řezníček, novinář, reportér a v letech 2012–2017 zahraniční zpravodaj České televize v USA. Své dojmy z debaty pro Táborsko a náš web shrnula Magdaléna Volfová.

V úterý 23. února proběhla na táborském Gymnáziu Pierra de Coubertina debata o fungování sociálních sítí a jejich vlivu na rozhodování občanů demokratických zemí. Celá událost se odehrála v online prostředí, tedy i s několika drobnými technickými problémy v průběhu, ale to nikomu z účastníků nezkazilo prožitek. Debata probíhala ve dvou blocích oddělených přestávkou a jejími hosty byli PR specialista a absolvent GPdC Václav Kodým a novinář, reportér a bývalý zahraniční zpravodaj v USA Martin Řezníček.

První část s Václavem Kodýmem byla zaměřena především na marketing na sociálních sítích. Pan Kodým objasnil studentům, jak fungují mediální agentury a jak se s jejich pomocí dá prosadit na internetu. Velkou část také věnoval politické kampani. Rozdělil politické strany podle toho, jakým způsobem sestavují svůj program, podle jejich cílových skupin a způsobů, jak oslovují své voliče. Také uvedl smutnou pravdu, že jediné hranice mediální kampaně jsou individuální, a proto někomu dovolí svědomí zajít s tématy reklam skutečně daleko.

V druhé půlce se připojil Martin Řezníček, který ve své přednášce a následné debatě vycházel ze svých zkušeností z doby, kdy byl zpravodajem České televize ve Spojených státech amerických. Hovořil o rozdělení obyvatelstva USA na demokraty a republikány, což vede už od jejich založení k neshodám mezi oběma stranami. Vyjádřil se také k hackerským útokům na USA a k nedávným událostem v Kapitolu. Nakonec přišla řeč i na americký sen a rozdíly mezi Američany a Čechy, které tkví hlavně v naší nerozhodnosti a neustálých pochybách. Americká společnost se nezaměřuje na neúspěchy jako na něco fatálního, jako je tomu u nás. V Americe neúspěch v podstatě nic neznamená, a i přes překážky pokračují všichni stále kupředu.

Tato debata dala studentům opravdu hodně. Myslím si, že málokdo si skutečně uvědomuje, do jaké míry nás ovlivňují sociální sítě. Nedokážeme si ani představit, kolik toho o nás prozradí jenom pořadí slov při vyhledávání na internetu. A hlavně bychom měli pamatovat na to, jak velké propagandě a manipulaci se tímto dobrovolně vystavujeme. Je tedy dobře, že se tato debata uskutečnila a skutečně otevřela účastníkům oči.

Magdaléna Volfová