Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

TABOOK aneb TaKniha, TenFestival, ToČtení...

5. 10. 2020 / Akce / Eva Kotrčková

Na přelomu září a října se koná již tradiční Festival malých nakladatelů TABOOK. Letos začal ve čtvrtek 1. října 2020. Do Tábora se sjeli milovníci kvalitní literatury a umění slova, písma i obrazu z širého okolí a ulice zaplnily stánky nakladatelů. Ovšem u nás ve škole to TABOOKem žilo hlavně v pátek!

Ráno vyrazila třída 5.A na Střelnici, aby zhlédla výstavu francouzského komiksu, ale hlavně se do komiksů s chutí začetla.

Prváci, konkrétně 1.C, obešli "tabookové" výstavy ve městě a poskládali si tak z vystavených děl obrázek o tom, co mohou navštívit sami ještě o víkendu.

3.A četla v hodinách českého jazyka a literatury povídky Dory Kaprálové ze sbírky Ostrovy. V pátek se pak s autorkou setkali při debatě ve třídě osobně a mohli se jí na cokoli zeptat, třeba i porovnat svoje čtení povídek s autorčiným záměrem a interpretací. Přestože podtitulem letošního festivalu byla "Splendid isolation - Možnosti samoty", nebyli studenti na čtení rozhodně sami. Návdavkem jim autorka jednu ze svých nových povídek také přečetla.

Kvinta měla možnost setkat se s Martinem Ryšavým, spisovatelem, scénáristou, režisérem a rozhodně dobrodruhem, cestovatelem. Takže po debatě s ním už kvinta ví, jak se křísí zajíc po zimním spánku, jak se cestuje na Sibiř vlakem, jak ubíhá čas v krajině, která se ani po několika desítkách kilometrů nemění, anebo jak se spřátelit s pastevci sobů.

Sekunda si povídala v žákovské knihovně GPdC se spisovatelkou Petrou Hůlovou o její nové knize Zlodějka mýho táty. A i když téma nebylo pro všechny vůbec lehké, v kroužku kolem spisovatelky panovala příjemná atmosféra a sama autorka měla ze setkání radost. Což koneckonců vyjádřila i ve věnování své knihy sekundě.

Tercie se zas nechala unášet na vlnách vyprávění Michaly Piskačové a odplouvala s ní do fikčních světů. Michala Piskačová se totiž věnuje storytellingu či vypravěčství a tvrdí, že vyprávění je příležitost pro setkávání a představování. A to se v tercii určitě dělo.

Asi nejvážnější téma přinesl TABOOK našim maturantům. Čtvrťáci se zúčastnili přednášky česko-švýcarského historika umění Ivana Folettiho, inspirativního vědce, který, jak sám říká, v minulosti hledá porozumění současnosti. A i když je přednášející historikem umění, téma propagandy a mediálního obrazu světa bylo rozhodně víc než aktuální.

Děkujeme organizátorům, že jsme se mohli se studenty do projektu TABOOK pro školy zapojit, a těšíme se na další zajímavá (nejen literární) setkání!