Domů
Menu

Socha Jiřího Hrzána slavnostně odhalena

 -
 -
 -
 -
 -
 -
Fotogalerie6
29. 11. 2019 / Novinky

V pátek 22. 11. byla slavnostně odhalena plastika Jiřího Hrzána. Od tohoto dne oficiálně balancuje na zídce nad Jordánem.

Nejen o výjimečném listopadovém odpoledni píše Štěpánka Nekorjaková.

HRZÁN SOBĚ! je občanské sdružení, jehož jediným cílem byla instalace bronzové plastiky herce a táborského rodáka Jiřího Hrzána na území města Tábora. Sdružení vzniklo již v roce 2012, kdy začalo pořádat veřejné sbírky, benefiční koncerty a představení. Na pořízení plastiky, jejíž výroba stála 600 000 korun, se dlouhodobě nedařilo najít dostatek peněz. Zásadním se stalo rozhodnutí rady města Tábora poskytnout polovinu částky potřebnou k realizaci.

Nakonec bylo vypsáno výběrové řízení, do něhož se přihlásilo několik autorů. Autorkami plastiky se staly akademické sochařky Markéta a Lenka Melkusovy.

Na slavnostní odhalení sochy, která stojí na opěrné zdi našeho gymnázia, dorazilo v pátek 22. listopadu několik set lidí. Mezi hosty nechyběl starosta Tábora Štěpán Pavlík, Patrik Kučera ze sdružení Hrzán sobě!, autorky plastiky ani Hrzánovy dcery, Tereza a Bára. Ty viděly sochu svého táty poprvé a neskrývaly dojetí.

Jiří Hrzán měl krom sportu a herectví ještě další vášeň. Byla to záliba v lezení ve výškách, která se mu stala osudnou. Hrzán balancující na jedné noze nám naznačuje, že by chtěl létat.

 Zemřel v pouhých 41ti letech po pádu z pátého patra, když šplhal po budově do bytu za svou přítelkyní.

 -
 -
 -
 -
 -
 -
Fotogalerie6