Domů
Menu

K Bodamskému jezeru nejen po stopách mistra Jana Husa

 -
Fotogalerie17
9. 10. 2019 / Novinky

Ve dnech 25. 9. – 2. 10. 2019 se na krátký čas stalo pro 34 studentek a studentů z našeho gymnázia domovem město Kostnice. Do našeho partnerského města jsme se vydali v rámci výměnného pobytu, který se koná tradičně v dvouletém cyklu. Celý týden nás v Kostnici hostily rodiny žáků z našich čtyř partnerských gymnázií a připravili pro nás opravdu nabitý program.

Hned druhý den po příjezdu jsme zavítali do hlavního města spolkové země Baden-Württemberg Stuttgartu, které se pyšní rozsáhlým objektem Mercedes-Benz-Muzea. Po jeho prohlídce jsme se přesunuli do zoologické zahrady Wilhelma. Počasí bylo jako stvořené pro procházku kolem velkorysých výběhů všech možných druhů zvířat, z nichž asi nejvíce zaujal pavilon opic. Celodenní poznávání Stuttgartu jsme zakončili nákupy na Königstraße.
Pátek byl věnovaný bližšímu poznání našeho partnerského města a života v něm. Měli jsme možnost strávit dvě vyučovací hodiny ve škole svého partnera. Poté nás čekalo oficiální, ale velmi příjemné přivítání na radnici. Po vydatném obědě jsme zavítali do Muzea Jana Husa (Hus-Haus), které zajímavým způsobem dokumentuje život tohoto českého myslitele a církevního reformátora. Během německo-anglického výkladu zdejšího uznávaného průvodce jsme se dozvěděli spoustu informací o nejvýznamnějších památkách a událostech města Kostnice.
Víkendové dny jsme strávili se svou hostitelskou rodinou. Na nudu rozhodně nebyl čas. Okolí Kostnice skýtá mnoho krásných výletních cílů (ostrovy Mainau a Reichenau, Rýnské vodopády ve Švýcarsku, švýcarské Alpy,…). A naše hostitelské rodiny se nám snažily alespoň něco z toho ukázat.  
V pondělí jsme se vydali na výlet kolem Bodamského jezera. Opustili jsme Německo a zastavili se v rakouském městě Bregenz. Lanovkou jsme se nechali vyvézt na kopec Pfänder, odkud se nám otevřel úchvatný pohled na Bodamské jezero s přilehlými městy. Dole ve městě nás pak čekalo další překvapení. Už jste slyšeli o proslulé divadelní scéně na jezeře (See-Bühne)? My jsme měli možnost zasednout do hlediště a představit si, jak nádherný to musí být zážitek sledovat při západu slunce např. Verdiho operu Rigoletto. S městem Bregenz jsme se rozloučili plavbou lodí do bavorského historického města Lindau.
Celé úterý, poslední den našeho pobytu, jsme strávili v Kostnici. Ve věži Rheintorturm, která je jednou ze tří dochovaných věží patřících k opevnění města a nyní sídlem muzea masopustu, na nás při prohlídce masopustních masek a kostýmů dýchla atmosféra tohoto pro Kostnici významného svátku. Poté jsme se přemístili k areálu univerzity, krátce nahlédli do akademických prostor a odtud jsme přešli do lanového centra. Tady jsme si mohli přeměřit nejen své síly, ale i míru odvahy a zažít trochu adrenalinu. Někteří z nás se rozhodli pro náhradní program na květinovém ostrově Mainau, kde bylo možné mj. navštívit proslulý motýlí skleník (Schmetterlinghaus).
Ve středu jsme se bohužel museli se svými kamarády z Kostnice rozloučit. Nasedli jsme do našeho žlutého autobusu a se slzami v očích a plni dojmů zamávali na rozloučenou. Přejezd přes jezero do protilehlého historického města Meersburg byl opravdu symbolický. Plavili jsme se totiž trajektem pojmenovaným Tabor.
Výměnu s Kostnicí jsme si báječně užili. Poznali jsme spoustu milých lidí, nahlédli jsme do každodenního života kostnických a navštívili jsme mnoho zajímavých míst. Jsme přesvědčeni, že se do této malebné oblasti na jihozápadě Německa ještě někdy podíváme.

 -
Fotogalerie17