Domů
Menu

Výměna s Kostnicí

23. 4. 2019 / Novinky / Veronika Smetanová

Historické město Kostnice (Konstanz) leží u Bodamského jezera na hranicích Německa se Švýcarskem. Partnerství mezi Táborem a Kostnicí trvá již 35 let a obě města spojuje nejen jméno mistra Jana Husa. S kostnickými gymnázii naše střední škola navázala spolupráci již v roce 1993 a letos nám bylo umožněno s nimi uspořádat již čtrnáctou výměnu.

34 německých partnerů přijelo autobusem ve středu 20. března ve večerních hodinách na parkoviště před plaveckým bazénem. Zdolaných necelých 700 km a deset hodin v autobuse bylo vyčerpávajících, a tak se všichni ihned po příjezdu vydali rovnou do hostitelských rodin. Program byl již od prvního dne velmi nabitý, ale i přesto po celou dobu panovala příjemná atmosféra. Němečtí studenti se svými kantory ve čtvrtek navštívili naše hlavní město a jeho památky, jako třeba rozhlednu Petřín nebo Karlův most. Pátek začal oficiálním přivítáním hostů vedením školy, naším ředitelem Petrem Nývltem a zástupcem Miroslavem Váchou, a starostou Štěpánem Pavlíkem. Program pokračoval prohlídkou Husitského muzea a táborského podzemí. Odpoledne jsme pro německé studenty a učitele přichystali méně seriózní přivítání v podobě tradičního českého občerstvení a hudby. Víkend probíhal zcela v režii hostitelských rodin. Nejčastějšími destinacemi, které jsme s partnery navštívili, byly zámek Hluboká a samozřejmě Praha. Pro několik německých žáků byla zážitkem i cesta vlakem zkomplikovaná výlukami. V pondělí nám partneři odjeli do Českého Krumlova a do Českých Budějovic, kde pro ně byla připravena prohlídka pivovaru Budweiser Budvar. Ti, kteří mohli, neváhali a odvezli si naše pivo jako suvenýr do Německa. Poslední den výměny jsme strávili opět společně v Táboře. Na programu bylo Muzeum čokolády a velikonoční výstava v Galerii 140. Při hře Stadtrallye jsme v ulicích Starého Města společně poznávali další táborské památky. Posledním bodem dne měla být procházka kolem Lužnice na Harachovku a dál až ke klášteru Klokoty, která se však kvůli nepřejícímu počasí bohužel neuskutečnila. Týden utekl jako voda a následující středeční ráno jsme se museli s partnery rozloučit. Popřáli jsme jim šťastnou a bezproblémovou cestu zpět do Kostnice a se slovy „Auf Wiedersehen!“ jsme sledovali, jak jejich autobus odjíždí.  
Výměnu si všech 70 zúčastněných studentů samozřejmě patřičně užilo. Nejenže jsme si utvořili mnoho krásných vzpomínek, ale zdokonalili jsme se v němčině i v angličtině. Partnery jsme dokonce naučili nějaká česká slova a krátké fráze. Za sedm dní jsme se jim pokusili ukázat co nejvíce z české kultury od historických pamětihodností, přes hudební a výtvarná díla, až po svíčkovou s deseti knedlíky. Mnoho německých studentů si přetvořilo obrázek o Čechách i jejich obyvatelích. Nyní se už jen těšíme, až za půl roku navštívíme Kostnici my. Tak na viděnou v září! Bis dann im September!

Autorka textu: Kateřina Janušová, V5.G