Domů
Menu

Francophonie 2019

 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
Fotogalerie14
15. 3. 2019 / Novinky / Miroslav Velík

Dne 19. března 2019 oslavili studenti gymnázia Pierra de Coubertina Den Frankofonie, svátek mezinárodní organizace frankofonních zemí, tedy zemí, jejichž úředním jazykem je francouzština.

Každý rok táborské gymnázium Pierra de Coubertina připravuje zábavný program pro nejen své vlastní studenty, ale i pro ty, kteří se francouzsky učí na jiných školách. Letos se ke studentům bilingvní sekce přidali mimo jiné i studenti z gymnázia Písek, ze základních škol Zborovská, Husova a z táborské Obchodní akademie.

Prvním bodem programu bylo promítání nové francouzské komedie “Le Grand Bain”, česky “Utop se, nebo plav”. Přestože se někteří rozhodli využít příležitosti k dohnání spánku, většina diváků byla s filmem spokojená. V 10:00 se studenti přemístili z kina do budovy Střelnice, kde obdrželi instrukce pro následující aktivitu: oblíbenou francouzskou „jeu de piste“ neboli pátrací hru. Úkolem studentů rozdělených do skupinek bylo najít podle mapky osm stanovišť v ulicích Tábora, kde na ně čekali organizátoři s jednoduchým úkolem. Hráči uslyšeli krátký dialog skýtající informace potřebné k doplnění pracovního listu, který obdrželi, a dozvěděli se tak spoustu informací o Dnu Frankofonie, jeho vzniku nebo například o zemích, které jsou součástí frankofonní organizace. I přes nevlídné počasí si studenti hru převážně užívali a pilně vyplňovali pracovní listy. Po skončení hry se všichni pro zbytek dne vrátili zpět na Střelnici, kde na ně čekal pestrý kulturní program.

Divadelní skupina působící na francouzské sekci pod vedením pánů učitelů Velíka a Lemonniera si připravila krátkou jednoaktovku Telle est Fannie plnou komických situací a kreativních kostýmů vytvořených scénografkou Petrou Lemonnier. K dispozici byly i české titulky, promítané na plátno vedle pódia, pro všechny méně pokročilé. Scénku následovalo hudební představení žáků gymnázia, kteří zahráli na housle i na saxofon a doprovodili studentku V5G Amálii Duškovou při její interpretaci písní Edith Piaf Padam a La vie en rose. Vystoupení zakončil školní francouzský sbor s vynalézavým názvem “Le zbor de gimpl”, v němž účinkují jak žáci, tak učitelé bok po boku. Sbor vedený studentkou 5. ročníku bilingvního studia Barborou Klímovou a panem Davidem Brocalem předvedl několik oblíbených písní, včetně tradiční “Aux Champs-Elysées”, ke které se buď tleskáním, nebo zpěvem připojili i diváci.

Následovalo vyhlášení výsledků pátrací hry a předání cen vítězným týmům. Ke studentům promluvili vyučující bilingvní sekce, ředitel gymnázia Petr Nývlt i táborský starosta Štěpán Pavlík. Ve 13:00 se studenti rozešli na oběd. Celá akce se setkala s velkým úspěchem jak u studentů, tak u vyučujících, a všichni jsou zvědaví, jak budou oslavy probíhat příští rok.

 


 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
 -
Fotogalerie14