Domů
Menu

Student oktávy prezentuje projekt Otevřené vědy

24. 1. 2019 / Novinky / Pavla Trčková

Dnes jsme si v rámci volitelného předmětu Cvičení z biologie pro 4. ročníky poslechli přednášku studenta oktávy - Jana Říhy, který má za sebou stáž v programu Akademie věd ČR - Otevřená věda. 

Naši studenti se do programu Otevřená věda zapojují již řadu let. Téma Honzovy stáže nese název MIKROBIOM ČLOVĚKA a Honza ve svém vstupu pohovořil o tom, jakým způsobem se zapojil do výzkumu toho, jaké bakterie osidlují naše tělo na povrchu i ve vnitřních orgánech. 

Metody, o nichž se v rámci volitelných předmětů učíme jen teoreticky, si měl možnost vyzkoušet "na vlastní kůži". Pohovořil i o tom, že:

  • Od biologického vzorku k čisté práci s DNA vede někdy svízelná cesta a vyžaduje to nemalé odhodlání i trochu toho sebezapření :-) tuto cestu absolvovat.
  • Ne vždy a ne vše při výzkumu vyjde... a rozbije-li se přístoj nebo selže lidský faktor v průběhu komplikované mnohahodinové analýzy, je to k vzteku a nezbývá než si vyhrnout rukávy a začít od nuly. 
  • Věda dnes zvládne lecos, ale zadarmo to není.

Každopádně ve shrnutí Honza zdůraznil, že zapojení do tohoto projektu považuje za skvělou zkušenost, která možná ovlivní jeho další směřování. 

Pokud můžeme soudit, byť jen z jeho prezentačního projevu, udělal Honza velký krok vpřed.

Prezentoval skutečně jako profík

Děkujeme Honzovi za představení jeho stáže.

 

Studenti 1. a 2. ročníků, pokud Vászajímá zapojení do projektu Otevřená věda, přijďte do kabinetu biologie a my Vás nasměrujeme tím správným směrem.