Domů
Menu

Louskáček - Vánoční příběh

2. 1. 2019 / Novinky / Veronika Smetanová

Přesně týden před Štědrým dnem, totiž v pondělí 17. 12. 2018, se 34 studentů a studentek naší školy vypravilo do Prahy (nejen) do Národního divadla. Cílem programu bylo zhlédnutí jednoho z nejvíce inscenovaných baletních představení, legendárního Louskáčka od Petra Iljiče Čajkovského, a to nikde jinde než v našem pravděpodobně nejznámějším symbolickém divadle.

I přes naplněný vlak, jak už je u Českých drah zvykem, jsme se v pořádku dopravili na místo. Nicméně před začátkem hry jsme měli ještě spoustu času na dokoupení vánočních dárků, klidné posezení v kavárně nebo jen bloumání adventní Prahou.
Následně nám před krásnou budovou byly rozdány lístky a my jsme se netrpělivě posadili do sedadel druhé galerie. Ačkoli bylo na našich vstupenkách tučným písmem uvedeno „snížená viditelnost“, náš výhled byl víceméně dobrý, a tak jsme si mohli užívat ničím nerušené představení. Nebyli jsme svědky klasického Louskáčku – v námi zhlédnutém provedení se s tradiční pohádkou o dívence a jejím dřevěném panáčkovi, který se v jejích snech stane princem, promíchal také příběh Vánoční koleda od Charlese Dickense. Na scéně jsme totiž mohli vidět i proslulého lakomce Scrooge změněného v laskavého muže. Výkony tanečníků nám vyrazily dech, nádherné choreografie byly podbarveny podmanivými melodiemi vycházejícími z hudebních nástrojů orchestru Národního divadla. Celý dojem byl dokreslen realistickými kulisami a efekty. Budova se rozeznívala potleskem dlouho potom, co představení skončilo.
Ještě jsme se stihli pokochat výhledem z balkonu divadla a se zážitky z dvouhodinového baletu jsme vyrazili zpátky do Tábora. Pro mnohé to byla první návštěva Národního divadla, ale určitě ne poslední!

Autorka textu: Linda Dvořáčková, V5.G