Domů
Menu

Salzburg historický a technický

 -
Fotogalerie12
28. 6. 2018 / Novinky / Veronika Smetanová

Konec školního roku se zvolna přiblížil a s ním i projektové dny. Konají se už několik let a příjemným způsobem uzavírají školní rok. Letos vyšly na 20. – 22. června. V nabídce všech projektů byl velký zájem mimo jiné o náš projekt, Salzburg historický a technický, jenž byl plně obsazen padesáti lidmi. 

První den jsme se všichni sešli v osm hodin v učebně fyziky. Rozdělili jsme se do skupinek a začali vytvářet prezentace na témata týkající se Salcburku. Asi po hodině práce jsme si udělali pauzu na oběd, poté jsme začali prezentovat. Seznámili jsme se nejen s Rakouskem, Salcburkem a Solnou komorou, ale i zámkem Mirabell a jeho zahradami, pevností Hohensalzburg, W. A. Mozartem a spousty dalšími zajímavostmi. Na konci následoval malý kvíz. Odměnou pro první tři skupinky byly proslavené Mozartovy koule, ty totiž se Salcburkem úzce souvisí.
Druhý den nás čekala asi nejatraktivnější část projektu – návštěva Salcburku. Brzy ráno jsme nasedli do autobusu a vyrazili na několikahodinovou cestu. Salzburg nás uvítal kolem deváté hodiny. My jsme ihned zamířili do přírodovědného muzea Haus der Natur, abychom nezmeškali krmení žraloků. Muzeum se skládá ze čtyř pater. Pomocí exponátů jsou návštěvníci seznámeni s astronomií, s fungováním lidského těla, s různými vodními či suchozemskými živočichy a například i s přírodou v okolí Salcburku a řeky Salzach. Součástí rozsáhlé budovy je i Science Center, kde si mohou návštěvníci na vlastní kůži vyzkoušet nejen fungování různých fyzikálních zákonitostí v praxi, ale také například náročný život vozíčkářů.
Někteří v muzeu zůstali déle, my ostatní jsme se po třech hodinách vydali Obilnou uličkou k rodnému domu Wolfganga Amadea Mozarta a posléze pokračovali dál na Mozartovo náměstí až k Salcburskému dómu. Společnou procházku městem jsme ukončili pohledem na pevnost Hohensalzburg. Během následného rozchodu jsme nakupovali, sháněli si oběd a objevovali další krásy tohoto historického města. Po páté hodině jsme se sešli v zahradách zámku Mirabell a vydali se společně k autobusu. Během cesty domů jsme se ještě zastavili u jezera Mondsee. V deset hodin jsme všichni unaveni dorazili domů do Tábora, kde na nás již čekali rodiče.
V Salcburku jsme vše pilně natáčeli a fotografovali. Veškeré materiály jsme pak v pátek využili při vytváření krátkých videí, jež měla být shrnutím všech našich zážitků a dojmů z cesty do Salcburku. Vydařený projekt jsme zakončili promítáním a oceněním nejlepších videí.
Podobný výlet do Salcburku se zřejmě zas někdy uskuteční. Pojedete?


Autorka textu: Barbora Soukupová, V4.G

 -
Fotogalerie12