Domů
Menu

Jihočeský knihomol 2018

3. 5. 2018 / Novinky / Veronika Smetanová

Dne 25. 4. 2018 se proměnily prostory německé knihovny Goethe centra v Českých Budějovicích v dějiště již 3. ročníku soutěže Jihočeský knihomol – Bücherwurm Südböhmen 2018.

Žákyně a žáci ze základních a středních škol měli možnost předvést své čtenářské umění předčítáním části předem připraveného textu z knihy Erebos od rakouské autorky polského původu Ursuly Poznanski.

Naše gymnázium mělo zastoupení ve dvou kategoriích. Amálie Dušková z kvarty reprezentovala kategorii nižších gymnázií a Lucie Arnold z primy soutěžila ve speciální kategorii určené pro rodilé mluvčí.

Četlo se, intonovalo, dramatizovalo…  - to vše vytvářelo až neuvěřitelně dojemnou atmosféru v podání přednesu mladších či starších studentek a studentů. Porota sestavená ze skutečných odborníků – zástupce z médií, vyučující z Pedagogické fakulty JU, odborníka na rétoriku a dalších německých a rakouských spolupracovníků Goethe-Institutu - neměla jednoduché rozhodování. Hlavními kritérii pro jejich hodnocení byly interpretace textu, výraz, technika čtení a správná výslovnost.

Naše škola může být pyšná. Amálka Dušková obsadila ve své kategorii krásné druhé místo. Teprve jedenáctiletá Lucka Arnold měla od počátku jasno. Byla totiž ve své kategorii jediná, ale i tak předvedla velkou dávku odvahy a svůj text přečetla s přehledem.

Oběma dívkám gratulujeme a radujeme se z jejich zapálení pro německý jazyk.