Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

Táborská Eurolyra 2021

22. 12. 2021 / Akce / Eva Kotrčková

V pondělí 6. prosince 2021 se konal již 7. ročník recitačního klání ve čtyřech cizích jazycích (angličtině, francouzštině, němčině a španělštině), které pořádá naše škola a Nadační fond Gymnázia Pierra de Coubertina. 69 nezapomenutelných výkonů, 25 zvláštních cen poroty a spousta příjemně a smysluplně stráveného předvánočního času.

Už teď se těšíme na 8. ročník Eurolyry - 5. prosince 2022.

Amálie Dušková (V8G) se léta účastnila Táborské Eurolyry v angličtině i němčině, letos poprvé "jen" jako reportérka o Eurolyře napsala tento článek:

Již tradičně se v pondělí 6. prosince táborskou knihovnou rozezněly básně i prozaické texty v podání studentů nejen našeho gymnázia. Recitovalo se opět ve čtyřech cizích jazycích - angličtině, francouzštině, němčině a španělštině.

Letos se konal již sedmý ročník této soutěže a po tom, co se v loňském roce musela kvůli pandemii  soutěž uskutečnit pouze online, mohli jsme se letos sejít v prostorách Městské knihovny v Táboře. Tento ročník byl však zvláštní tím, že z důvodu současné covidové krize se mnoho účastníků nemohlo zúčastnit prezenčně. I na to byli organizátoři připraveni a díky online streamu v aplikaci Zoom mohli recitovat i studenti, kteří byli uvrženi do karantény, nebo se z jiných důvodů nemohli dostavit osobně. Pořádajícím učitelkám Petře Nagyové a Evě Kotrčkové z gymnázia podala tento rok pomocnou ruku třída 2.B, která se postarala o to, aby vše proběhlo, jak má na místě, tedy v Městské knihovně v Táboře, a již tradičně také Elena a Vítek Jandovi, kteří byli připraveni vyřešit jakýkoli zádrhel online.

Účast byla hojná, dorazili žáci nejen z táborských základních a středních škol, ale i z Českých Budějovic, Vodňan, Písku, Třeboně či Prahy. Celkem předvedli 69 recitací, někteří i ve dvojicích či trojicích. Ve španělském jazyce převládaly básně Pabla Nerudy. Ve francouzštině zase zazněly i dramatické texty. Rok od roku přibývají čím dál originálnější texty a účastníci je prezentují stále zajímavější formou. Jedna ze soutěžících si dokonce odnesla zvláštní cenu poroty za svůj výkon hned ve dvou jazycích - francouzštině i španělštině.

Akce by se neobešla ani bez podpory grantu Jihočeského kraje, Nadačního fondu Gymnázia Pierra de Coubertina, Městské knihovny Tábor, Divadla Oskara Nedbala v Táboře a mnoha dalších. Seznam partnerů je k nalezení na webových stránkách soutěže (Táborská Eurolyra).

Vyhlášení proběhlo v nově zrekonstruovaném divadelním klubu Divadla Oskara Nedbala. V letošním ročníku však nebylo vítězů, ani poražených, vyhlášeni byli vždy tři nejlepší recitátoři v každé kategorii. Těm byla udělena zvláštní cena poroty a odnesli si dárky nejen od sponzorů soutěže. Ze studentů našeho gymnázia byli nejúspěšnější Hubert Khýn a Viktoryia Chonka v kategorii středních škol francouzštiny či Kella Rae Brent ve stejné kategorii španělštiny. První kategorii pro druhý stupeň základních škol v angličtině ovládly Alexandra Nagyová a Barbora Skučková, druhou pak Klára Hubenková, která dokonce přišla do soutěže se svou vlastní tvorbou a odnesla si zvláštní cenu poroty také v druhé kategorii němčiny za recitaci ve dvojici s Martinou Hejcmanovou.

Na závěr organizátorky pozvaly všechny účastníky na následující ročník, jenž se bude konat 5. 12. 2022. Sama už jsem zvědavá, jaké texty si recitátoři vyberou, a moc se těším na všechny výkony.

Amálie Dušková

Video z letošního ročníku můžete zhlédnout na youtube kanálu školy zde. Za kamerou stáli Matouš Nývlt (V8G) a Karel Žatecký (2.B), o postprodukci a sestřihání celodenního materiálu se postaral také Matouš. Děkujeme.