Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

Exkurze oktávy do Židovského muzea v Praze

22. 10. 2021 / Akce

Letošní oktáva se po loňském neúspěšném pokusu o návštěvu Židovského muzea rozhodla své štěstí zkusit znovu. V pondělí 18. října ráno nasedli žáci do vlaku směr Praha. Celý náš den měl být provázen židovskou tematikou.

Proto byla naše první zastávka hned na pražském Hlavním nádraží, konkrétně na prvním nástupišti. Tam jsme se zastavili u památníku sira Nicholase Wintona, který zajistil stovkám židovských dětí transport vlakem do bezpečí.
Naše cesta pokračovala pražskými uličkami dál až k Židovskému muzeu. Po cestě jsme se ještě zastavili například u Prašné brány nebo Obecního domu. Také jsme si připomněli Franze Kafku poblíž domu U Minuty, jeho pamětních desek a soch.
V muzeu jsme se rozdělili do několika malých skupinek a společně jsme četli a analyzovali dobové dopisy Židů z počátku války. Jednalo se ať už o šťastlivce, kteří měli dostatek finančních prostředků na to, aby emigrovali ještě předtím, než válka začala, tak i o obyvatele, kteří bohužel takové štěstí neměli a ve vlasti museli zůstat. Postupně jsme byli díky prezentacím druhých seznámeni i s ostatními korespondenty.
Následně jsme se vydali na prohlídku několika synagog. Naše první zastávka byla ve Staronové synagoze na Josefově, dále jsme pokračovali do druhé nejstarší pražské synagogy – Pinkasovy. Náš průvodce nám představil zvyky a tradice spjaté s židovskou vírou. Navíc jsme si v Pinkasově synagoze mohli prohlédnout dětské kresby z Terezína a památník věnovaný obětem šoa. Jedná se o zdi synagogy popsané téměř 80 000 jmény českých obětí holokaustu. Zvenku jsme si také mohli prohlédnout Maiselovu synagogu. Případní zájemci se mohli podívat i do Španělské, kde už sice nebyla komentovaná prohlídka s průvodcem, i tak jsme do ní však měli vstup volný. Po prohlídkách synagog jsme se došli podívat ještě na Starý židovský hřbitov.
Mnozí z nás očekávali program více zaměřený na holokaust a historii Židů, avšak i tento nám přišel zajímavý. Spousta z nás navštívila synagogy vůbec poprvé v životě. Své znalosti jsme rozšířili o několik židovských tradic a do Tábora jsme se vraceli plni informací.

Autorka textu: Barbora Soukupová, V8.G