Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

Beseda s novinářem Ondřejem Kundrou

6. 9. 2021 / Akce / Eva Kotrčková

Letos se konal již 10. ročník festivalu TABOOK. A stejně jako každý rok, ani letos jsme si přednášky, besedy a workshopy nemohli nechat ujít. O besedě s novinářem Ondřejem Kundrou napsala Elena Sophie Jandová z V6G.

 

V pátek 3. 9. 2021 měly třídy V6.G a 2.B možnost zúčastnit se v rámci knižního festivalu Tabook besedy s Ondřejem Kundrou na téma Rusko a jeho tajné služby.

Ondřej Kundra je investigativní novinář a redaktor časopisu Respekt. Za svůj život získal již několik prestižních novinářských ocenění, jako je třeba Novinářská křepelka či Cena Ferdinanda Peroutky. Na svém kontě má také několik knih, např. Novičok nebo kulka. Jak umírají Putinovi kritici, Vendulka nebo životopis Medy Mládkové. 

A jak celá debata probíhala? Nejdříve řekl Kundra pár slov o sobě, poté nám krátce popsal, jakými tématy se jako novinář zabývá, a přečetl kousek ze své knihy Novičok nebo kulka s podtitulem Jak umírají Putinovi kritici. A pak už se rozproudila samotná debata. Otázky se nejčastěji týkaly Ruska a jeho tajných služeb, ale dotkli jsme se například i české politiky, možné cenzury v českých médiích nebo toho, co také může obnášet práce novináře (výhružné zprávy a tak podobně). Další studentku zajímalo, zda existuje nějaká hranice, za kterou už Kundra při psaní článků nejde (pro představu, např. zda zveřejnit hodnotu výkupného). Jedna z posledních otázek se týkala získávání zdrojů a jejich následné ochrany. Ondřej Kundra dokonce věnoval svou knihu (Novičok nebo kulka) studentovi, který měl nejvíce dotazů.

Besedu považuji za přínosnou pro všechny zúčastněné, Kundra skvěle popsal dané téma tak, aby to pochopil i ten, kdo o něm předtím téměř nic neslyšel. Moc se mi líbilo, že otázky pouze stroze nezodpověděl, ale vždy se nám k tomu snažil sdělit co nejvíce informací (souvislostí), abychom vše dobře pochopili.

Elena Sophie Jandová (V6.G)