Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

Don´t cry for me, Argentina

22. 3. 2021 / Akce / Eva Kotrčková

Možná, že celá Argentina pro Radku Návarovou nepláče, i když kdo ví… Ale jisté je, že Radka si po Argentině občas zasteskne. Nejen pro to jsme ji pozvali na online besedu s našimi studenty španělštiny.

Radka Návarová je naše absolventka. Přestože vystudovala bohemistiku a germanistiku, zvládá skvěle i španělštinu, což jí pobyt v Argentině rozhodně usnadnilo. Do Argentiny byla vyslána českým ministerstvem školství učit krajany češtinu. A protože se jí tam zalíbilo, pracovní pobyt si několikrát prodloužila a strávila tam krásné čtyři roky.

A právě o tom, jaké je to učit, žít a cestovat v Argentině mluvilapochopitelně španělsky a s kouzelným argentinským přízvukem i výslovností -  s našimi studenty. Na padesát našich španělštinářů se tak v pondělí 22. března 2021 dozvědělo celou řadu věcí: např. co je to chinchulín, kam chodit za kulturou, v které čtvrti Buenos Aires vzniklo tango a v které se tančí na ulici dodnes, kde se narodil Diego Maradona, jak vypadá a funguje nejslavnější knihkupectví v Buenos Aires Ateneo, jak si Argentinci vysvětlují dochvilnost, jaké výhody vám v Latinské Americe obecně, a v Argentině obzvlášť, přináší pocházet ze starého evropského kontinentu, kam vyrazit na piknik, jaká velikost švábů v bytě nesvědčí o ničem dobrém a jaká je ještě přijatelná, jak se vybavit na cestování po Argentině, v kterou denní dobu si rozhodně neobjednávat capuccino, kdy naopak mít maté či na jaké přírodní krásy v Argentině narazíte – hory, lesy, pouště, vodopády, moře, prostě na co si vzpomenete. Studenty také zajímalo, kdo a proč se učí v Buenos Aires češtinu a jak se naopak Radka naučila tolik cizích jazyků. Momentálně se učí navíc portugalsky a čínsky, k online hovoru se k nám totiž připojila z Macaa, kde nyní žije.

A tak nám dvě hodinky se sympatickou přednášející a zvídavými studenty utekly v příjemné atmosféře hodně rychle. A kdo ví, třeba se některý z našich studentů do Argentiny také podívá. Hasta la vista :-)

Více Radčiných fotek z Argentiny zde: