Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

Babí léto v Nancy

6. 11. 2017 / Akce / Miroslav Velík

Druhý říjnový týden se žáci ze tříd 4. A, 5. A a 6. A zúčastnili druhé části výměny s Lycée Henri Poincaré ve francouzském Nancy, jejíž první část se uskutečnila v dubnu minulého školního roku.

 

Hned po prvních minutách cesty následovala první nečekaná zastávka. Jistý student si totiž zapomněl občanský průkaz a tak jsme si náš odjezd z České republiky o něco oddálili. Nicméně o něco později jsme naše čekání víc než ocenili: na německých hranicích nás totiž ihned zastavila kontrola. :-)

Po celodenní cestě autobusem na nás čekalo vřelé přijetí francouzských rodin s dobrou večeří. Následovala neděle v režii našich korespondentů.

Během pondělního rána, kdy jsme se znovu setkali s našimi spolužáky a učiteli a povyprávěli si zážitky z předešlého dne, jsme byli mile přivítáni ředitelem lycea. Kromě toho na nás také čekala „pravá francouzská snídaně“ s café au lait a croissanty ve školní jídelně. Poté už jsme se mohli vrhnout do objevování Nancy a jejího okolí.

Celý náš pobyt se nesl tak trochu v uměleckém duchu. V Nancy, která je označována jako kolébka secese, jsme hned první den navštívili místní muzeum Výtvarného umění (Musée des Beaux-Arts). V Metách, které jsme později navštívili, například Cente Pompidou, zmenšenou verzi kulturního centra Pompidou v Paříži.

Součástí našeho programu ale bylo také poznávání gastronomických specialit Lotrinska: degustovali jsme víno místního vinařství Lelièvre a ochutnali čokoládové pralinky a tradiční specialitu – bergamotové bonbony.

Mimo jiné jsme také navštívili památník bitvy u Verdunu, bývalou vojenskou pevnost Douaumont a stejnojmenný památník s hřbitovem padlých francouzských vojáků.

Náš pobyt jsme zakončili návštěvou Štrasburku, kde jsme kromě prohlídky Evropského parlamentu a historického centra povečeřeli alsaskou specialitu tarte flambée. Po vynikající večeři jsme se - s nepříliš velkým nadšením ale plni nových zážitků a krásných vzpomínek -vydali domů.