Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

Baskičtina i ujgurština aneb Jak jsme se učili nové jazyky

13. 2. 2020 / Akce

Olympiády v cizích jazycích zná snad každý. Snad jste se někdy účastnili soutěží v angličtině, španělštině nebo němčině. Co si ale představíte pod názvem Česká lingvistická olympiáda? A uměli byste vůbec říct definici pojmu lingvistika? Věda o jazyku, jeho struktuře a vztahu k myšlení... I přesto, že my jsme tohle věděli, byli jsme plni očekávání, co přijde dál.

Česká lingvistická olympiáda, jak zní oficiální název, je celostátní soutěž pro studenty středních škol. Má několik kol – od školního po mezinárodní – a my jsme měli šanci nahlédnout do prvního, školního. Olympiáda není založena na znalosti cizích jazyků, jak by se snad podle jména mohlo zdát, ale na analýze a logickém a kreativním myšlení.
Naše paní učitelka, Veronika Smetanová, nás na tuhle olympiádu patřičně nalákala. Na ukázku nám dala dva úkoly z předchozích ročníků. Byly zajímavé, zábavné i docela jednoduché. Třeba jsme spojovali významy slov s jejich obrázkovými překlady do igboštiny. Bohužel jsme ještě netušili, do čeho jsme se vlastně namočili. A tak jsme se v pondělí 18. listopadu shromáždili ve třídě a plni očekávání jsme se pustili do vyplňování 9. ročníku České lingvistické olympiády. Téměř dvě hodiny jsme si lámali hlavy nad překlady z jazyků na pokraji vymizení i ze zvláštních dialektů ze všech koutů zeměkoule. Úlohy rozhodně nebyly snadné, proto jsme všichni odcházeli vyčerpaní.
Před námi byl poslední úkol, totiž čekat na opravu našich řešení a následné výsledky. Po několika dnech se konečně v rozhlase ozvalo: „Prosíme účastníky lingvistické olympiády, aby se dostavili...“ Někteří dopadli lépe, někteří hůře, nicméně všichni si ze soutěže určitě odnesli dobré zkušenosti. Vítězem se stal Mikuláš Volek ze třídy 2. B. V regionálním kole, které se konalo ve středu 15. 1. 2020 v Praze, vybojoval 74. místo z celkových 208. Od postupu do ústředního kola, totiž od získání potřebných 47 bodů, ho dělilo pouhých 4,5 bodu. I tak mu gratulujeme. Určitě se zapojíme i příští rok!

Autorka textu: Linda Dvořáčková, V6.G