Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

Vesmírný den na TGM

26. 5. 2017 / Akce

Náměstí TGM v Táboře se ve čtvrtek 25. května stalo zázemím pro Vesmírný den, kde si nejen děti, ale i dospělí mohli vyzkoušet zajímavé pokusy, simulátor stavu beztíže, surf simulátor nebo navštívit mobilní planetárium. Celá akce byla uskutečněna v rámci programu Vesmírný Tábor 2017, který organizuje Milan Halousek z České kosmické kanceláře ve spolupráci s Městem Tábor. Kromě Vesmírného dne tvoří tento program soubor vzdělávacích přednášek z kosmonautiky, a to vždy každý měsíc jedna přednáška.

 

Na náměstí TGM pan Halousek osobně prezentoval svůj projekt „S Krtkem do kosmu“, v rámci něhož již dokázal pomocí amerického astronauta Andrewa Feustela dostat Krtečka do vesmíru. Kromě pana Halouska vystupovali na náměstí TGM také studenti Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře s fyzikálními experimenty. Vít Janda, Matyáš Mandík, Jan Říha, Tomáš Smažík a Jiří Šimeček prováděli pokusy s tekutým dusíkem, kdy dokazovali jeho vlastnosti a reakce s jinými materiály, pokusy s magnety, pár chemických reakcí a také popisovali Newtonovy zákony. Děti vystřelovaly vzduchové rakety, jezdily na skateboardu, polévaly si ruce dusíkem, sledovaly mohutné výbuchy, jedly zmrzlé piškoty, pozorovaly magnetické vlastnosti látek a magnetickou levitaci a kromě toho si vyzkoušely již zmíněné simulátory. Při předvádění pokusů spolupracovali se studenty paní profesorka Veronika Burdová a Jan Pošvář z firmy Rivetec. Celá akce byla zajímavá i pro Jihočeskou televizi, která na místě natočila reportáž.