Domů
Menu
Facebook Gymnázium Tábor Instagram Gymnázium Tábor Youtube kanál Gymnázia Pierra de Coubertina Padlet GPdC – prezentace studentských prací a úkolů zejména z distanční výuky

Stávka

20. 11. 2023 / Akce / Petr Nývlt

Informace ke stávce 27. listopadu 2023

Vážení rodiče, studentky, studenti,

víc jak 80 % zaměstnanců se připojuje ke stávce (všichni nepedagogičtí pracovníci). Škola není schopná zajistit svůj provoz a bude v pondělí 27. listopadu zavřena. Děkujeme za pochopení.

Bohužel, jako obvykle, se diskutuje pouze o 130 % průměrného platu, který byl slíben pedagogickým pracovníkům. Reálně je problém mnohem hlubší. Ministr školství nevyjednal pro svůj rezort peníze pro 17 000 zaměstnanců. Z toho 8000 pracovních míst reálně není obsazeno, ale pro dalších 9000 zaměstnanců, převážně učitelů, ministerstvo peníze nemá. Vláda se však zákonem zavázala poslat do škol více peněz, a ministerstvo tedy musí vyřešit problém, jak pro 9000 zaměstnanců sehnat prostředky na platy.

Rozhodlo se snížit výdaje na platy všem nepedagogickým pracovníkům o 2 %, což byl prvotní důvod ke stávkové pohotovosti a později ke stávce.

Nespokojenost s rozhodováním vlády a ministerstva zavládla i po té, co se ukázalo, že PR akce ministerstva "Nemocenská učitelů již nebude ubírat finance na pomůcky pro děti" je ve skutečnosti o tom, že peníze z rozpočtu zmizí úplně. Takže peníze na pomůcky již učitelé nepromarodí, protože peníze na pomůcky ve výši nemocenské v rozpočtu na pomůcky vůbec nebudou :-). Na nemocenskou je právní nárok, což se vyřeší tak, že se nemocenská zaplatí z prostředků na platy. Systémově v tom není problém. Problém je v tom, že se v platových prostředcích o nemocenskou prostředky nenavýší a že kromě nemocenské běží i platový výdaj na suplování za nemocného učitele. Avizované navýšení platů učitelů tak dostává další trhlinu, protože se sice pošle do rozpočtu na platy víc peněz, ale zároveň se z těchto peněz bude platit nový výdaj.  Přidání se tak objeví částečně jen "na papíře". Podobné šarády provází školství každý rok. Takže toto nepotěší, ale nepřekvapí.

To, co nás všechny překvapilo, je zásadní změna maximálního počtu hodin, které nám týdně ministerstvo proplatí (PHmax). Na třídu o počtu 27 a více žáků nyní zaplatí MŠMT škole maximálně 57 hodin. Státem nařízený Rámcový vzdělávací program (RVP) uvádí jako ideální počet hodin týdně na třídu minimálně 53. Od roku 2019 to bylo navýšeno na výše uvedených 57 hodin. Naše škola samozřejmě jako většina gymnázií využívá většinu hodin (96 % z maxima). Chceme otevírat hodně volitelných předmětů, mít laboratorní cvičení, více jazyků a menší skupiny. Postupujeme v souladu s nejnovější strategií vzdělávání naší země. Podle nové úpravy klesá počet hodin na 49 týdně / třída a celkově nám má být od 1. 9. 2024 neproplaceno (nebude vyučováno) minimálně 104 hodin týdně.

Průměrné čerpání PHmax ve středních školách je 83 %. Takže z pohledu ministerské statistiky, když se nově udělá strop na hodnotě 85 % současného čerpání, to vadit nebude. Průměrná škola tedy o žádné hodiny nepřijde. Je to však velmi zavádějící a tendenční statistika. Pro vysvětlení si pomůžeme zvířecí alegorií.

V ZOO chovají tygry a vepře o stejné velikosti. Ministr pro ZOO minulé vlády rozhodl, že tygři i vepři mají nárok na 7 kg masa týdně.  Vepři žerou ale i brambory, takže jim každému stačí 1 kg masa. Každý tygr sežere 7 kg masa a je to tak akorát. Nový ministr pro ZOO, bohužel, neumí plánovat a sežene si od ministra pro masnou výrobu na další sezonu málo masa. Náměstek ministra ZOO, který je nejlepší a nejchytřejší náměstek ze všech náměstků ministra, dá s týmem odborníků dohromady statistiku, aby se zjistilo, kde se dá ušetřit. Sečtou maso sežrané vepři a tygry, pak to vydělí počtem zvířat a mají průměr na zvíře – 4 kg masa za týden. Náměstek ministra po těchto složitých výpočtech navštíví pro jistotu ještě sněm tygrů, kde se jich zeptá, kolik masa týdně sežerou. Dostane odpověď 7 kg. Je překvapený, jak moc se to liší od statistického údaje, a slíbí nějaké úpravy výkrmného plánu! Za týden na to pak ministr pro ZOO zveřejní oficiální výkrmový harmonogram, kde se dočteme, že každé zvíře má od 1. 9. 2024 na týden 4 kg masa. Viníkem celkově nepříznivé situace jsou zejména tygři, kteří žrali nehospodárně celá léta 7 kg masa týdně. Prasátka jsou podrbána za ušima a je jim nabídnuto navýšení podílu masa až na nový průměr 4 kg za týden.  

Chovatelé tygrů se bouří. Je pravděpodobné, že jim někteří tygři nepřežijí. Manuál ministerstva pro ZOO totiž říká, že pro přežití tygrů je potřeba minimálně 6 kg masa na týden. Chovatelé prasat, kteří svým zvířatům nedávali ani to jedno kilo masa, se chlubí, že již dopředu šetřili zdroje – masná výroba je neekologická a škodí životnímu prostředí.  

Ministr nachází řešení: "Vybijeme tygry a těm, co zůstanou, dáme 8 kg masa. A budeme se tvářit, že mají tygři víc masa než doposud. Zkušené chovatele tygrů předěláme na chovatele vepřů."

Navíc nový výkrmový harmonogram uvádí i krmnou dávku pro malé tygry do 4 let věku a pro malé stejně staré pandy. Oba druhy zvířat jsou ve vývoji a zatím měli k dispozici 3 kg masa na týden. Nově se malým pandám sníží dávka na 2 kg masa za týden. Tygříkům se sníží na 1 kg za týden, protože i velkým tygrům se snížila dávka víc než velkým vepřům. To má logiku…

Autor tohoto textu je celkem zkušený chovatel tygrů, ale tuší, že podobně špatně to mají chovatelé pum, levhartů či lvů. Jenže všežravců a býložravců je víc. Takže chovatelé lidoopů a lam zas tak nespokojení nebudou. Ministři se bojí chodit mezi dravce a brousí především v pavilonu jim bližších lam a orangutanů a utvrzují se v tom, jak postupují dobře. Ministr zemědělství se dokonce diví, proč jsou tygři nespokojení. Jsou přece jediní, kterým se navyšuje (nevíme, zda má i informaci, že podmínkou navýšení je vybití části tygrů).

Na naší škole bude podle nového výkrmového plánu od 1. 9. 2024 minimálně o 104 hodin výuky méně. I když nacvičíme tygry na sóju, tak se obávám, že to situaci nevyřeší… Prakticky to znamená zrušení všech dělených hodin matematiky, českého jazyka, navýšení studentů v odděleních cizích jazyků na 20 a více a výrazné omezení volitelných předmětů a laboratorních prací. Podle předběžné kalkulace se ani při všech výše uvedených omezeních nepodaří ušetřit dost hodin…

Věřím, že se ještě podaří najít nějaké řešení této situace, byť budou i nějaké negativní dopady. Stávka je legitimní způsob vyjádření nespokojenosti se stávajícími návrhy vlády a ministerstva. Bez opravdu velkého úsilí chovatelů dravců, některých politiků a odborů by bohužel zcela nekompetentní ministr pro ZOO a jeho náměstci přivedli své tygří výběhy v ZOO do zmaru a bídy.

 

Petr Nývlt, ředitel školy